Ako predávajúci nehnuteľností prichádzajú zbytočne aj o tisícky EUR alebo čo vám niektorí makléri nepovedia?

Ak predávajúci chce predať svoju nehnuteľnosť, zvyčajne si myslí, že ju predá rýchlejšie, ak ju „rozhodí“ do viacerých realitných kancelárií. Ale to je vo väčšine prípadov veľký omyl. Prečo? A čo im makléri na začiatku možno nepovedia? Taký detail.

Myslím, že na túto tému sa už napísalo dosť článkov, a preto nebudem zbytočne menovať všetky nevýhody takéhoto predaja cez veľa realitných kancelárií a zameriam sa na jeden podstatný.

Znižovanie požadovanej ceny (aj bez vedomia majiteľov)

Čo sa stane, ak „rozhodíte“ svoju ponuku medzi viaceré realitky a budete súhlasiť s tzv. neexkluzívnym predajom svojej nehnuteľnosti?

Stratíte kontrolu.

V lepšom prípade, ak máte aspoň podpísanú zmluvu s realitnou kanceláriou, tak by ju mala dodržiavať a nemusí vám hroziť veľké riziko znižovania ceny.

Ale čo, ak nemáte uzatvorenú ani zmluvu o sprostredkovaní predaja? Aj napriek zjavnej „výhode“, že nikomu nič nepodpíšete, môžete prerobiť skôr ako si myslíte.

Je logické, že realitné kancelárie chcú predávať, nakoľko to je ich hlavná činnosť. A to je v poriadku. Veď realitný trh s za uplynulé roky vyformoval a dnes už na trhu nájdete veľa skutočne kvalitných kancelárií a maklérov.

A logicky, kupujúci chce kúpiť najlacnejšie. Takže je jasné nebude z ponuky rovnakých nehnuteľností vyberať tú najdrahšiu ponuku.

Čo vám niektorí makléri nepovedia?

To, samozrejme, niektoré realitné kancelárie dobre vedia a v záujme zvýšenia šance predaja, znižujú ponúkanú cenu, „niekedy“ (častejšie ako by ste si mysleli) aj bez akéhokoľvek vedomia majiteľa.

Možno si poviete, no a čo?

Ale čo v skutočnosti naozaj v taký čas urobíte? Požiadate ich, aby vymazali prezentovanú ponuku? Aj to môže chvíľu trvať a ak to nespravia, ako im v tom zabránite? Tak, či tak, vedzte, že za pôvodnú cenu už nepredáte..

To by sa vám asi nepáčilo, či?

Aké hrozí riziko?

Dostávate sa k predaju „pod cenu“. Vami požadovaná predstava o cene je dávno a nenávratne preč.

Pýtate sa prečo?

Pretože akonáhle je v ponuke za nižšiu cenu, za viac ju už predáte len ťažko.

Jednoducho, ak realitná kancelária nemá s Vami uzatvorenú zmluvu o predaji nehnuteľnosti „nemá problém“ odlíšiť sa pri predaji v porovnaní s inými ponukami, jednoducho, ponúkanou cenou.

V takom prípade ste prerobili hneď na začiatku predaja.

Neveríte? Tu je, žiaľ, aj dnešná prax, ktorú si ukážeme na konkrétnom príklade.

Ako to vyzerá v praxi? Takto..

Pozrime sa na príklad realitiek, resp. šiestich realitných maklérov a predaj toho istého bytu, ktorý môže v praxi dopadnúť aj takto.

  1. Realitná kancelária (maklér) predáva za 121 000 €
  2. Realitná kancelária (maklér) predáva za 114 900 €
  3. Realitná kancelária (maklér) predáva za 119 900 €
  4. Realitná kancelária (maklér) predáva za 123 000 €
  5. Realitná kancelária (maklér) predáva za 123 900 €
  6. Realitná kancelária (maklér) predáva za 120 000 €

Minimálna predajná cena je 114 900 €.

Maximálna predajná cena je 123 900 €.

Myslíte si, že sa tento byt predá za 123 900, a teda maximálnu predajnú cenu?

Určite nie..

Predávajúci je „ľahší“ o niekoľko tísíc EUR a často o tom ani nevie

Rozdiel medzi ponukami v tejto chvíli až 9 000 €.

A to ešte „chytrý“ kupujúci nezačal zjednávať. 🙂

Takže skutočná predajná cena sa môže ešte líšiť, ale už nie smerom nahor, ale dolu.

Netvrdím, že predávajúci takto svoju nehnuteľnosť nepredá. Skôr, či neskôr ju predsa len predá, ale zbytočne sa popáli a príde zbytočne o tisíce EUR, ktoré by vedel určite lepšie využiť. Dovolenka, zariadenie domácnosti, či auto..

Zaujímavé je, že v taký čas sú nakoniec predávajúci radi, že vôbec nehnuteľnosť predali. Pričom na margo toho, že akú cenu pôvodne požadovali na začiatku predaja v konečnom dôsledku už len mávnu rukou.

Ako keby si neuvedomovali, že takto môžu prísť v podstate o ročný plat bežného zamestnanca. Je to ako keby chodili rok do práce zadarmo.

Takže, ak s chystáte predávať byt, či dom odpovedzte si na otázku: „Chcel by som chodiť rok do práce zadarmo?“ Asi nie..

A pritom sa jedná o takú drobnosť, o ktorej si väčšina myslí, že nič nepodpísali, takže pohoda. Ale nemusíte dlho pátrať na internete a zistíte, že to takto jednoducho ešte stále, žiaľ, v niektorých prípadoch funguje.

Tým nechcem nikoho odsudzovať, ale môj štýl to nie je. Ja len chcem poukázať, aby ste tomuto riziku radšej predchádzali. Ale, ak vám nevadí chodiť rok do práca zadarmo, nech sa páči. Ja som vám to povedal. 🙂

Sú makléri a kancelárie, ktoré pracujú zodpovedne

Samozrejme, existujú aj realitné kancelárie, ktoré takto proste nepracujú. A sú aj makléri, ktorí si dnes robia prácu skutočne na profesionálnej úrovni a takto postupovať jednoducho nepotrebujú a nechcú.

A tieto „lacné“ triky si radšej odpustia.

Ja som to takto nikdy nerobil. Nakoľko, mňa to skutočne rozhorčovalo, keď som videl ako v reálnom čase medzi sebou makléri, ktorí zastupovali realitné kancelárie „licitujú“ cenu predávajúceho smerom dolu a vedel som, že majiteľ je v sladkej nevedomosti.

Avšak, keď som na to prišiel, že to takto funguje, mal som chuť s realitami seknúť. Našťastie táto práca sa dá robiť aj inak, zodpovedne a korektne.

A ako vyzerá vlastne táto ponuka v očiach kupujúceho?

Ponuka má skopírované fotografie (väčšinou podpriemernej kvality), mierne odlišný popis a je jasné, že v tomto byte predávajúci v skutočnosti ani nebol.

Naozaj chcete, aby váš predaj takto dopadol?

Myslím, že nie.

Ako sa tomu vyhnúť a neprísť aj o ročný plat?

Jednoducho, ak chcete predať svoju nehnuteľnosť skutočne výhodne nepredávajte cez X realitiek a radšej využite služby skúseného realitného makléra, s ktorým uzatvoríte zmluvu.

A ak už predaj bytu, či inej nehnuteľnosti nezveríte predsa len jednej realitnej kancelárii (maklérovi) z akéhokoľvek dôvodu, uzatvorte s prípadnými kanceláriami, s ktorými sa chystáte spolupracovať minimálne Zmluvu o sprostredkovaní, aby bolo jasné, čo predávate a za koľko.

S kvalitným realitným maklérom si môžete byť istý, že nedôjde k zbytočnému znižovaniu ceny nehnuteľnosti a svoj predaj bytu, či domu máte skutočne pod kontrolou.

A preto vám držím palce, aby ste si zodpovedne vybrali dobrého realitného makléra pre predaj vašej nehnuteľnosti a vyťažili z predaja skutočne maximum.

Realitný maklér a expert na reality, realitný bloger.
V realitách sa pohybujem už vyše 11 rokov, pričom využívam všetky nadobudnuté skúsenosti z oblasti správy bytových domov, marketingu, či práva.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.